PDA

Zobacz pełną wersję : Podziemny garaż


Fizzly
30.07.2007, 15:50
Jeszcze nigdzie nie znalazłem tego poradnika, a wreszcie udało mi się tego dokonać i zbudowałem garaż w piwnicy! :D

Uwaga: Z pochyłego podjazdu samochody nie korzystają pod względem animacji - simowie po prostu wsiadają do samochodu i "znikają" wraz z nim, po czym wracają w ten sam sposób! ;P

1. Najpierw otwórzmy konsolę (Ctrl + Shift + C) i wpisujemy kod moveobjects on. Zapominamy o domyślnym podjeździe i budujemy sobie podjazd przy użyciu wybranej przez siebie, dowolnej podłogi. Szerokość wjazdu to 5 segmentów, długość - najlepiej, 12 segmentów. Nie trzeba decydować się od razu na wybrany design podjazdu, można później zmienić podjazd przy użyciu klasycznego "pełnego pokrywania podłogą" - czyli wypełnienia z wciśniętym klawiszem Shift.

https://i.imgur.com/vuc2hPd.jpg

2. Teraz budujemy fundamenty przyszłego domu, o ile nie trzeba tutaj mieć konkretnych wymiarów i wszystko można później dostosować pod zmiany, to koniecznie musimy zbudować fundamenty przynajmniej na 10 segmentów długości (długość podjazdu na którym stawiamy samochody to 8 segmentów) oraz przynajmniej 1 segment więcej od podjazdu, który zostanie umieszczony w podziemnym garażu - łatwiej będzie to zrozumieć patrząc na obrazek w następnym punkcie.

https://i.imgur.com/fY5WZ9n.jpg

3. Teraz wycinamy wypełnienie fundamentów, jak w przypadku tworzenia piwnicy. Dla osób, które sie z tym nie spotkały, po prostu kasujemy całe wypełnienie, pozostawiając obramowanie grubości jednego segmentu/kwadratu - usuwamy oczywiście przy użyciu narzędzia do tworzenia fundamentów z wciśniętym klawiszem Ctrl. Następnie przechodzimy na najniższe z możliwych piętro.

4. Kolejny krok to stworzenie podziemnego pomieszczenia, jak w przypadku budowy piwnicy. Obniżamy teren do momentu uzyskania odpowiedniej wysokości - wysokości ścian (12 kliknięć). Dobrze jest pomalować sobie fragment ściany pokryciem, wedle którego będziemy mogli łatwo sprawdzić, czy wysokość piwnicy odpowiada wysokości ściany. Wyrównujemy tak poziom dla całego pomieszczenia, aby uzyskać podziemny parter. Można od razu skasować "pomocne" pokrycie ściany przy użyciu narzędzia do pokrywania ścian z wciśniętym klawiszem Ctrl.

https://i.imgur.com/iQ173Q7.jpg

5. Kasujemy teraz fragment fundamentów, który zastąpimy niedługo drzwiami garażowymi i wstawiamy na poziomie podziemnego piętra krótki podjazd - nie przejmujemy się wcale tym, iż zostanie on automatycznie umieszczony nad fundamentami, a teren, który wyrównaliśmy zostanie podniesiony.

https://i.imgur.com/g7uka5y.jpg

6. Teraz otwieramy konsolę (Ctrl + Shift + C) i wpisujemy kod boolprop constrainfloorelevation false. W tym momencie wyrównujemy ponownie teren podziemnego pomieszczenia, w celu obniżenia podjazdu do gruntu. Efekt jest dość zaskakujący, bo podjazd nadal utrzymuje się poniekąd nad fundamentami, a wszystko wygląda dość dziwnie, ale spokojnie - zaraz to unormujemy. Nie przejmując się efektem wyrównujemy jeszcze z poziomem podziemnego pomieszczenia podjazd, przynajmniej do połowy - jak na obrazku.

https://i.imgur.com/WY80LTv.jpg

7. Budujemy teraz ścianę, w której umieścimy za chwilę drzwi garażowe. Tutaj właśnie przekonamy się, czy prawidłowo "wykopaliśmy" podziemne pomieszczenie - ściany łączą się z fundamentami tylko pod warunkiem, że są tej samej wysokości.

https://i.imgur.com/2t5ltSS.jpg

8. Teraz przechodzimy nad fundamenty i zakrywamy wszystko podłogą - w tej chwili dziwne złudzenia związane z podjazdem znikną. Następnie wychodzimy do otoczenia, oczywiście zapisujemy dokonane na parceli zmiany - to ważny krok, dzięki czemu podjazd zostanie umieszczony prawidłowo pod poziomem domu.

https://i.imgur.com/41SNxKQ.jpg

9. Wracamy do naszej parceli, gdzie nasz krótki podjazd dla samochodu znajduje się już pod poziomem domu, świetnie. Możemy teraz pomalować ściany wraz z fundamentami, aby stanowiły całość, wstawić drzwi garażowe i samochód na podjeździe. Dobrze jest jeszcze zrobić schody prowadzące z parteru do piwnicy, skąd simowie będą mieli tylko krok do garażu, ale to nie reguła, ponieważ równie sprawnie będą poruszać się po pochyłym podjeździe, który zaraz stworzymy. Oczywiście do tworzenia pochyłego podjazdu używamy narzędzia modelowania terenu - podnosimy z umiarem kolejno "poziomami", od drzwi do drogi - w przypadku 12 segmentowego podjazdu różnica pomiędzy podnoszonymi "poziomami" wynosi zaledwie 1 i podjazd wygląda bardzo płynnie. Za pierwszym razem jest to dosyć żmudne, ale przy odrobinie wprawy modelowanie podjazdu to tylko kwestia odrobiny czasu.

10. Ostatni krok to oczywiście dopieszczenie podjazdu, jak i naszego domu, ale to już zależy od waszych gustów, fantazji i kreatywności. Mam nadzieję, że poradnik się przydał, bo nie łatwo było ;)

https://i.imgur.com/RNT6mNo.jpg

Wszystkie prawa rozpowszechniania zastrzeżone przez autora ([email protected])

Rocket
30.07.2007, 16:11
Ale super! Reputacja w górę ;)

Chmelcor
30.07.2007, 22:57
Myslalem, ze juz bylo, ale pewnie usunelo sie, albo cos.
Ale powiem ci, ze sa prostsze sposoby na uzyskanie takiego efektu.
Np.mozna wykorzystac poradnik dotyczacu piwnic.

Fizzly
31.07.2007, 00:08
Ale powiem ci, ze sa prostsze sposoby na uzyskanie takiego efektu.
Np.mozna wykorzystac poradnik dotyczacu piwnic.Przeciez ten poradnik tez na tym bazuje. Moze najpierw przeczytaj, a potem komentuj? ;)

Isi
31.07.2007, 00:31
Fajny poradnik, przystępnie wszystko opisane, a do tego dochodzi ładne, estetyczne wykonanie. :) Dzięki, na pewno skorzystam. ;)

Ylva
31.07.2007, 16:07
Kurczę, świetne. Będzie dużo do zapamiętania, ale napewno taki zrobię :)

Jaredka
02.08.2007, 09:08
Świetny,świetny,świetny musze taki zrobić!!!!. Wielkie dzięki!!!

Tonetti
02.08.2007, 09:15
Jest na to bardziej prosty sposób ale ten też jest dobry. Wszystko dobrze wytłumaczone... Daję Ci reputację!

GRUSSSER
18.08.2007, 15:27
Np.mozna wykorzystac poradnik dotyczacu piwnic.

A gdzie są te poradniki?

Caesum
18.08.2007, 15:40
świetne! Pewnie mi się nie przyda ale i tak repa w górę =]

Saki
29.08.2007, 07:49
A czy da rady zrobić taki garaż w Sims 1?

Fizzly
11.09.2007, 14:12
A czy da rady zrobić taki garaż w Sims 1?
No coś ty...

luja
29.09.2007, 15:23
Fajny, mi się przyda. Punkcik...

KAMOL
17.11.2007, 08:19
SUPER GARAZ ALE JAK WGRAC AUTKO?? :con:

avenly
18.11.2007, 15:20
Musisz mie Nocne życie:P

Vegeta
19.11.2007, 17:08
Wow super!Wszystko tak realistycznie wygląda!Teraz mogę zbudować dom mojej siostry ciotecznej bo też ma taki podjazd :D Dałabym Ci reputację gdyby była :P

Samantha
20.11.2007, 11:48
Dzięki za świetny poradnik!! Wszystko jasno wytłumaczone!! Zbudowałam ten garaż bez problemów! :)

Origáme
06.12.2007, 21:56
Bardzo Przydatny :P
Pozdr. :)

Ateii
19.12.2007, 11:07
Ło, właśnie tego szukałam jak zrobić taki podjazd *w*

Caroliiine
10.02.2008, 13:52
super :D chyba to sobie wydrukuję :P hehe i domek też śliczny ;)

edit: ale coś mi nie wychodzi. nie wiem o co chodzi już w trzecim punkcie ;( może dlatego, że nigdy nie budowałam piwnicy :con:

Gu$$_<33
18.02.2008, 15:54
:love: Boskie...

Linea
26.06.2008, 10:01
Świetny. Zawsze miałam problemy, zeby zrobić piwnice, a co dopiero podziemny garaż...
I przystępnie, obrazowo pokazane, mam nadzieję, że uda mi się.. :D

tyna
31.07.2008, 20:09
Narazie idzie mi wszystko ok, ale mam problem z 10 pkt. Trudno jest zrobić ten podjazd, a to tak super wygląda. Moze sie uda zoabczymy:P

Fizzly
01.08.2008, 15:23
Ale to jest podjazd z podłogi, a nie z Nocnego Życia, czyli niefunkcjonalny. A szkoda.
Podjazdu Maxisowego nie można wyedytować wcale, więc chyba nie chodziło jej o to. Tak czy inaczej zgodzę się, że szkoda, iż jest nieobsługiwany. :P

Tyna - mam nadzieję, że się udało. ;)

Ada6
30.04.2010, 21:13
Zawalisty poradnik

Ada6
30.04.2010, 21:14
Zawalisy poradnik

Sherlock
22.06.2010, 08:12
No szkoda, że brakuje ten animacji, ale i tak super :)

myself04
11.05.2011, 16:12
wow, extra poradnik
świetna robota!
napewno wykorzystam w serialu :)

Księżniczka Mordoru
09.03.2013, 15:22
Genialne :D Koniecznie muszę wypróbować :D