Wróć   TheSims.PL - Forum > Blogi > Jabukologia
Zarejestruj się Blogi FAQ Społeczność Kalendarz

Komunikaty

Oceń wpis

Chłopska pobożność

Napisane 10.09.2009 16:02 przez Windrider
Updated 10.09.2009 at 16:16 by Windrider

Maraton lekturowy - "Chłopi". Fascynująca powieść pełna brutalnej akcji - martwe krowy, kopanie ziemniaków, reanimowanie jaskółek i kradzież świni... Nie mam pojęcia, jak przez to przebrnę : )

Od pewnego czasu usiłuję zrozumieć fenomen Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Nie mam najmniejszego pojęcia, skąd bierze się jego doktryna, i jak pomimo powszechngo dostępu do Pisma Świętego udaje im utrzymać wiernych w przekonaniu, że jest ona poprawna. Nie mam najmniejszego pojęcia na czym polega katolicka liturgia i tradycja, ale przecież żyjemy w państwie wyznaniowym (rozdział Kościoła od państwa to niestety mit), dlatego wydaje mi się, że warto by było spróbować to zrozumieć. Szkoda, że to wszystko jest dla mnie zbyt abstrakcyjne i bez jakichkolwiek podstaw biblijnych...

Dlatego ucieszyłem się, gdy czwarty rozdział wspomnianego dzieła rzucił dla mnie nowe światło na katolicką mentalność, nieco ją rozjaśniając. W końcu też stało się w tej wspaniałej, nagrodzonej literackim Noblem książce coś ciekawego - otóż dowiedziałem się, że podczas mszy w Kościele Rzymsko-Katolickim ludzie stają się tak święci, że przestają być hipokrytami. Mogą być nimi 6 dni w tygodniu, ale w kościele - nigdy. Dlatego jeśli nie mają dla kogoś szacunku na codzień, tam też mieć nie będą! U nas takie chwalebne sytuacje się niestety nie zdarzają - jeśli ktoś jest hipokrytą, to w kościele też nim będzie. I będzie dla innych obrzydliwie miły. Jakie to wstrętne, nieprawdaż?

Tak, hipokryzja jest wszędzie. Widzę jej mnóstwo w Kościele Katolickim, ale w innych wyznaniach też jej nie brakuje. Nawet, jeśli skala problemu nie jest tak wielka. Cieszę się jednak, że są miejsca, gdzie ludzie są dla siebie dobrzy nawet niezależnie od pobudek : )
Napisane w Bez kategorii
Odwiedzin 6000 Komentarze 2 Edytuj tagi
« Poprzednia     Główny     Następny »
Komentarzy 2

Komentarze

1. Stary komentarz
    "Cieszę się jednak, że są miejsca, gdzie ludzie są dla siebie dobrzy nawet niezależnie od pobudek : )"

jakie to miejsca?
    Napisane 11.09.2009 07:30 przez brzos brzos jest offline
  2. Stary komentarz
    No ta, mamy państwo niby 'świeckie' a jednak katolickie. Czasami sobie tak myślę, że jednak Krk nałożył prawie wszystkim czarne klapki na oczy. Chłopi, to pewnie porywająca lektura kto by nie chciał przeczytać X stron o kradzieży świni? D
    Napisane 12.09.2009 09:57 przez shiyo shiyo jest offline

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:27.

Partnerzy