Wróć   TheSims.PL - Forum > Nasza Twórczość > Twórczość pisana
Zarejestruj się Blogi FAQ Społeczność Kalendarz

Komunikaty

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 27.09.2015, 11:21   #1
Rose

Reputacja: 12
Domyślnie Mroczny Elf

Cześć!
Przed wami moje autorskie opowiadanie o,jak sam tytuł wskazuje Mrocznych Elfach.
Co prawda nie znalazłam żadnej wzmianki o tym,by występowały one w Hobbicie lub Władcy Pierścieni. Dało mi to wielkie pole do popisu.
Opowiadanie luźno bazuje na twórczości J.R.R. Tolkiena. Oceńcie czy się wam podoba, i pamiętajcie,że to mój debiut w tym dziale.
Miłej lektury

Mroczny Elf

Elfy, co tak naprawdę o nich wiemy? To pytanie zadają sobie ludzie, magowie i niziołki od momentu stworzenia świata i naszej krainy zwanej Śródziemiem. Cóż, prawda bywa bolesna, ale nie wiedzą o nas nic.Mroczne Elfy nie są wcale podobne do swoich ,,krewnych'' z drugiego krańca Mrocznej Puszczy. Dla rodziny bylibyśmy w stanie wskoczyć w ogień, zaś wobec obcych jesteśmy oschli, zimni i cyniczni. Jest to jednak tylko maska. Od dziecka wpajano nam, że nie można ufać żadnej istocie oprócz nieszkodliwych i potulnych jak baranki hobbitów. Istar jednak przeczy wszystkim tym zasadom.

-*-
Siedziała na polanie a słońce ogrzewało jej piękne lico. Ze smutkiem wypisanym w błękitnych oczach wspominała słowa poczciwej matki.
''Oczy są zwierciadłem duszy.Choćby usta kłamały one zawsze powiedzą prawdę''...
[...] ''Nie żałuj umarłych Istar, żałuj żywych,a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości''*

Mroczne Elfy były istotami obdarzonymi niezwykłą urodą. Ich skóra miała zazwyczaj kolor fioletowy bądź niebieski. Oczy ciemne i nieprzeniknione, a włosy lśniące, przeważnie czarne lub brązowe, choć zdarzały się wyjątki. Mroczna Puszcza wielu kojarzy się z pająkami i ciemnościami. Owszem, kiedyś to właśnie te przebrzydłe istoty wiodły tu byt.Teraz jednak granic Leśnego Królestwa nie strzeże żywa dusza. Pomyśleć by można, że las ten opustoszał wieki temu. Jest to jednak haniebne kłamstwo, gdyż na pewnej polanie nieosłoniętej koronami drzew wciąż tętni życie. Zamieszkują ją Mówiący. **
Jak wiadomo każdy Lud ma swojego króla ,w naszym przypadku jest to królowa, Arwena.

Elfom nie wolno opuszczać polany bez wyraźnego rozkazu lub pozwolenia.Choć chroni ją magia a złamanie słowa danego królowej grozi surową karą, lub...śmiercią.

Istar spacerowała spokojnie ulicami miasteczka, gdy zauważyła jakiś kształt przemykający pomiędzy drzwiami daleko przed sobą. Wiedziona zwykłą młodzieńczą ciekawością ruszyła w tamtym kierunku...
Wyczuwała wokół siebie nieskończone pokłady pradawnej magii.Niepewnie przekroczyła
niewidzialną barierę...Znalazła się w kompletnie nieznanym miejscu.Chciała zawrócić, gdy usłyszała w głowie cichy głosik: ,,Ile jeszcze razy będziesz miała okazję to zrobić, co Istar? Chyba nie chcesz zmarnować takiej okazji, hmmm?''

- Masz rację - mruknęła i niepewnie postąpiła na przód, kolejny krok i kolejny.Nie wiedziała ile czasu minęło. Minuta,godzina,miesiąc?
Nogi powiodły ją na polanę...

-*-
Moim oczom ukazała się piękna łąka z wodospadem. Nie zdążyłam jednak nacieszyć się widokami ponieważ poczułam gwałtowne szarpnięcie za włosy. Chwilę później uderzyłam plecami o skalną ścianę.Mój oddech przyspieszył, czułam szybkie bicie własnego serca, czyjś oddech na twarzy i sztylet przyłożony do krtani.Przełknęłam ślinę i spojrzałam w twarz tego, kto śmiał mnie zaatakować. ''Tylko spokojnie'' – pomyślałam. Spojrzałam w górę. Miałam już pewnośc, że napadł na mnie osobnik płci męskiej.Miał jasną karnację, piegi i tęczówki w kolorze płynnej czekolady. Mimo że usta miał zaciśnięte w wąską linijkę, w jego oczach było widać zdziwienie.

Spojrzałam wyżej. Mężczyzna miał płomiennorude włosy.Napastnik odsunął się, a ja odetchnęłam z ulgą.
- Przepraszam,nie chciałem cię zaatakować.Wystraszyłaś mnie - wybąkał.
- Musisz być odważny skoro zaatakowałeś elfa - stwierdziłam.
- Eee...Elfa?
- A czy widzisz tu kogoś jeszcze?
- Mieszkasz w Mrocznej Puszczy?
- W istocie...
- Nie jesteś uzbrojona - zauważył.
- Bowiem nie każdy musi nosić przy sobie sztylet – odparłam, wysoko zadzierając głowę.
- Wybacz,jak cię zwą?
- Istar.Skąd przybywasz? - starałam się brzmieć nadzwyczaj spokojnie mimo zżerającej mnie od środka ciekawości.
- Z Esgaroth, panienko - odparł niepewnie.
- Doprawdy? Słysząc drżenie twego głosu, śmiem twierdzić co innego.
- Przysięgam na własne życie,że mówię prawdę.
- Przysięga nie jest mi potrzebna - odparłam. - Wierzę ci.
- Zastanawiam się jednak - zaczęłam krążąc dookoła niego - co mieszkaniec Miasta na Jeziorze robi w Mrocznej Puszczy?
- Wędruję do Dale.
- Rzadko widuję ludzi w tych stronach...
I w tym momencie wiedziona silnym impulsem podeszłam do nieznajomego,spojrzałam mu w oczy i złożyłam na jego ustach delikatny pocałunek.
Gdy zorientowałam się, co uczyniłam odwróciłam się na pięcie i pobiegłam w sobie tylko znanym kierunku.
__________________________________________________ ________________________

Uff!
Skończyłam
Przepraszam za literówki itp.
Komentujcie,wytykajcie błędy
* Harry Potter i Insygnia Śmierci - J.K.Rowling.
** Słowo to pochodzi z Quenya,który jest jednym z podstawowych języków elfickich. To po prostu określenie elfów w tymże języku.(A przynajmniej tak podaje Śródziemie Wiki).
Od dzisiaj znaczek -*- oznacza zmianę narracji.

The worst things in life come free to us
Cause we're just under the upper hand
Go mad for a couple grams

Ostatnio edytowane przez Rose : 16.04.2016 - 11:45
Rose jest offline   Odpowiedź z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stare 27.09.2015, 18:44   #2
Diana

Reputacja: 22
Domyślnie Odp: Mroczny Elf

Cytat:
i naszej krainy zwanej Śródźemiem.
Śródziemiem

Cytat:
wspominała słowa poczciwej Matki.
Jeśli matka jest po prostu mamusią a nie jakimś guru, to słowo powinno być napisane małą literą.

Cytat:
Zamieszkują ją Mówiący
Dziwnie wygląda tak nagle urwane zdanie, poza tym mogłaś wyjaśnić, kim są ci „Mówiący”.

Cytat:
Bądż w przypadku wielkiego przewinienia
Literówka.

Cytat:
Niepewnie przekroczyła niewidzialną barierą ... I znalazła się w kompletnie nieznanym miejscu,chciała zawrócić,gdy usłyszała w głowie cichy głosik: ,,Ile jeszcze razy będziesz miała okazję to zrobić,co Istar? Chyba nie chcesz zmarnować takiej okazji hmmm?''
Poprawię:
Niepewnie przekroczyła niewidzialną barierę... i znalazła się w kompletnie nieznanym miejscu. Chciała zawrócić, gdy usłyszała w głowie cichy głosik: ,,Ile jeszcze razy będziesz miała okazję to zrobić, co, Istar? Chyba nie chcesz zmarnować takiej okazji, hmmm?''
Jeśli po trzykropku kontynuujesz zdanie, powinno się ono zaczynać dużą literą + to zdanie zgrabniej brzmi, kiedy się je przedzieli na dwa.

Cytat:
- Przepraszam,nie chciałem cię zaatakować.Wystraszyłaś mnie – wybąkał.
- Musisz być odważny skoro zaatakowałeś elfa – stwierdziłam.
Przydałyby się te czerwone kropki.

Cytat:
- A więc,mieszkasz w Mrocznej Puszczy?
Niepotrzebny przecinek.

Przyznam, że mało ogarniam w tej historii. Nie dość, że nie znam się na opowieściach Tolkiena, to trochę chaotycznie piszesz. Zmieniasz narracje, nie wyjaśniasz wielu rzeczy... ale na początkującą to nawet nieźle Ci idzie. Na razie robisz sporo błędów, ale ćwicz dużo, dojdziesz do wprawy.
Czekam na kontynuację (o ile taka nastąpi). Choć po zakończeniu (które, swoją drogą, przewidziałam kilka linijek wcześniej :p) obawiam się, że będzie to romansidło... Trudno, jakoś przetrawię
stare 27.09.2015, 20:03   #3
Kędziorek
Administrator

Reputacja: 20

Zacznę od rzeczy technicznych, później skomentuję treść. Zaczęłam to pisać ładnych kilka godzin temu, ale musiałam przerwać, więc niektóre rzeczy mogą się pokrywać z postem Diany. Długie wyszły te poprawki, więc je dam w spojlerze
Spoiler: pokaż
Po pierwsze, po przecinkach następuje odstęp. Obowiązkowo! Po paru kropkach też go brakuje :/
Cytat:
naszej krainy zwanej Śródźemiem.
Śródziemiem.
Cytat:
,,krewnych''
Proszę, nie twórz takich cudzysłowów. Nie chodzi o zastosowanie, ale o wygląd. Albo pisz w Wordzie i sam Ci się ustawi dolny cudzysłów, albo zostaw oba górne, skoro forum nie pozostawia innego wyboru. W tej chwili te dwa przecinki wyglądają groteskowo.
Cytat:
Siedziała na polanie, a słońce ogrzewało jej piękne lico. [...]
,,Oczy są zwierciadłem duszy,choćby usta kłamały, one zawsze powiedzą prawdę...
[...] Nie żałuj umarłych Istar,żałuj żywych,a przede wszystkim tych,którzy żyją bez miłości''*
Brakuje przecinków, odstępów... No i ten cudzysłów
I nie wiem czy by lepiej nie wyglądało, gdyby po "Oczy są zwierciadłem duszy" postawić kropkę i zacząć później nowe zdanie.
Cytat:
przeważnie czarne lub brązowe, choć zdarzały się wyjątki
Przecinek.
Cytat:
Teraz jednak granic Leśnego Królestwa nie strzeże żywa dusza. Pomyśleć by można,że
las ten opustoszał wieki temu. Jest to jednak haniebne kłamstwo,gdyż na pewnej polanie
nieosłoniętej koronami drzew wciąż tętni życie. Zamieszkują ją Mówiący
Jak wiadomo każdy Lud ma swojego króla,w naszym przypadku jest to królowa,Arwena.
A te przejścia do następnej linii tak ni z gruchy, ni z pietruchy to co to? Później też się to pojawia i nie rozumiem tego zabiegu :/
Po słowie Mówiący powinna być raczej kropka
Cytat:
Elfom nie wolno opuszczać polany bez wyraźnego rozkazu lub pozwolenia. Bo choć chroni ją magia,dzięki czemu jest niewidzialna,złamanie słowa danego królowej grozi surową karą. Bądż w przypadku wielkiego przewinienia,śmiercią.
Te 3 zdania są niepotrzebnie podzielone. A jeśli uważasz, że wyszłoby za długie, to połącz chociaż dwa ostatnie (tylko wywal to "Bo").
Literówka w słowie "Bądź.
Cytat:
Niepewnie przekroczyła
niewidzialną barierą ...
Niepotrzebny enter, literówka w ostatnim słowie i przed wielokropkiem nie powinno być odstępu.
Cytat:
I znalazła się w kompletnie nieznanym miejscu,
KROPKA i nowe zdanie. Wywaliłaby też to "I".
Cytat:
[...]co, Istar? Chyba nie chcesz zmarnować takiej okazji, hmmm?
Przecinki.
Cytat:
czyiś oddech na twarzy
Czyjś.
Cytat:
Napastnik odsunął się, a ja odetchnęłam z ulgą.
Przecinek.
Cytat:
- wybąkał.
Cytat:
- stwierdziłam.
Cytat:
- zauważył.
Cytat:
- odparł niepewnie.
Cytat:
[...] mówię prawdę.
Cytat:
- odparłam. - Wierzę ci.
Cytat:
Wędruję do Dale.
Kropki! W czasie tego dialogu pogubiłaś ich całe mnóstwo.
Cytat:
Eee...elfa?
Eee... Elfa?
Cytat:
A więc,mieszkasz w Mrocznej Puszczy?
Nie zaczyna się zdania od "a więc" Zbędny przecinek.
Cytat:
odparłam, wysoko zadzierając głowę
Przecinek.
Cytat:
A ty, skąd przybywasz?
Jeśli nie pytała go o imię, to wywal to "A ty".
Cytat:
Z Esgaroth, panienko
Cytat:
Słysząc drżenie twego głosu, śmiem twierdzić co innego
Cytat:
Gdy zorientowałam się, co uczyniłam
Przecinki.
Cytat:
odbiegłam w sobie tylko znanym kierunku.
Pobiegłam albo uciekłam lepiej by brzmiało.

To mieszanie narracji jest straszne! Można się pogubić - raz jest pierwszoosobowa, a za chwilę trzecioosobowa. Oddzielaj to gwiazdkami czy czymś...

Cytat:
Pierwszą rzeczą jaką ujrzałam były
oczy w kolorze płynnej czekolady,blada twarz,piegi i usta zaciśnięte w wąską linijkę.
Duży tych "pierwszych rzeczy" Oj, dobra, trochę się czepiam xD
Cytat:
Odważyłam się spojrzeć wyżej.Ujrzałam płomiennorude włosy.
Spojrzenie na włosy napastnika wymagało tak wiele odwagi?

Ogólnie tak: nie ma szału, ale tragedii też nie
Ktoś, kto nie czytał Tolkiena, może nie mieć pojęcia, kim są Mówiący. Arwena za bardzo mi się kojarzy z rasą Półelfów, żeby ją widzieć jako królową Mrocznych Elfów, ale to już raczej mój problem. Natomiast słowo "Istar" kojarzy mi się z "Istari", czyli Majarami, więc się na początku trochę zdziwiłam, a później do mnie doszło, że to imię.
Fakt, jak ktoś nie zna Tolkiena choć trochę, może w niektórych momentach nie ogarniać.
Tja, mówiłaś, że ta historia będzie LUŹNO bazować na jego twórczości, a już zaczęłam szukać wszystkich nieścisłości. Mea culpa. Już nie będę

No dobra, co mnie zdziwiło? Raz, że Istar nie zapytała wędrowca o imię, mimo iż zdradziła swoje, a dwa, pocałowała kogoś, kto dopiero co przystawiał sztylet do jej gardła. Masochistka?
I jeszcze jedno. Hobbici to jedyna rasa, której Mroczne Elfy ufają, ale mimo to niziołki nic o nich nie wiedzą? Na czym bazuje to zaufanie?

Jako że lubię fantasy, to będę tu wpadać. Ciekawe jak to pociągniesz dalej, chociaż również wyczuwam tu romans na kilometr... Cóż, zobaczymy.

Cytat:
Napisał Diana
Jeśli po trzykropku kontynuujesz zdanie, powinno się ono zaczynać dużą literą + to zdanie zgrabniej brzmi, kiedy się je przedzieli na dwa.
Nie trzykropek, tylko wielokropek Skąd się w ogóle nagle wziął ten "trzykropek"? :/
I przecież to zdanie jest podzielone, a po wielokropku zaczyna się wielką literą.
Kędziorek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 11.02.2016, 16:47   #4
Rose

Reputacja: 12

Nie zaczyna się zdania od "a więc"

O jej! Taki głupi błąd zrobiłam. Przecież to podstawa, żeby nie zaczynać zdania od "a więc".

To mieszanie narracji jest straszne! Można się pogubić - raz jest pierwszoosobowa, a za chwilę trzecioosobowa. Oddzielaj to gwiazdkami czy czymś...

Będę pamiętać.

Spojrzenie na włosy napastnika wymagało tak wiele odwagi?

Może...

Ogólnie tak: nie ma szału, ale tragedii też nie

Kamień spadł mi z serca.

No dobra, co mnie zdziwiło? Raz, że Istar nie zapytała wędrowca o imię, mimo iż zdradziła swoje, a dwa, pocałowała kogoś, kto dopiero co przystawiał sztylet do jej gardła. Masochistka?
I jeszcze jedno. Hobbici to jedyna rasa, której Mroczne Elfy ufają, ale mimo to niziołki nic o nich nie wiedzą? Na czym bazuje to zaufanie

Kobieta zmienną jest
Poza tym uznajmy,że to zaufanie bazuje na niewiedzy.

Jako że lubię fantasy, to będę tu wpadać.

Cieszę się

Ogòlnie jutro postaram się zacząć pisać następną część i poprawię błędy znajdujące się w tej części.
Dziękuję za wyczerpujące komentarze.

Popsułam coś i Twoje wypowiedzi się nie zacytowały. Nie wiem dlaczego

The worst things in life come free to us
Cause we're just under the upper hand
Go mad for a couple grams

Ostatnio edytowane przez Rose : 15.04.2016 - 12:24
Rose jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
elfy, hobbit, tolkien, władca pierścieni

Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)

Zasady Postowania