Wróć   TheSims.PL - Forum > Inne > TheSims.pl - archiwum > Poradniki - Różne
Zarejestruj się FAQ Społeczność Kalendarz

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 26.07.2007, 22:07   #1
Isi
 
Avatar Isi
 
Zarejestrowany: 03.10.2004
Wiek: 37
Płeć: Kobieta
Postów: 1,636
Reputacja: 10
Arrow Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

Czasem potrzebujemy, by w naszym fotostory Sim np. trzymał w dłoni jakiś przedmiot, ale nie możemy czegoś takiego znaleźć w sieci lub nie chcemy tego ściągać. W takim wypadku możemy zrobić fotomontaż.

Czego potrzebujemy:
- gry The Sims 2,
- programu graficznego, bardziej zaawansowanego niż Paint (w Paincie można zrobić prostsze fotomontaże typu wklejenie prostokątnego obrazka na ekran telewizora, ale bardziej zaawansowanych już nie, bo są mocno ograniczone możliwości).
Ja poradnik zrobiłam korzystając z programu Adobe Photoshop 6.0 CE. W innych wersjach Photoshopa lub w innych programach tego typu podane opcje powinny być, mogą się nieco inaczej nazywać.


PRZYKŁAD: CZAPKA

1. Najpierw oczywiście robimy odpowiednią fotkę w grze. Następnie otwieramy ją w programie graficznym.
Jak widać mam na zdjęciu Simkę na tle zimowej scenerii, chcę dokleić jej czapkę na głowę.


2. Odpowiedniego elementu (w tym wypadku czapki) najprościej szukać przez wyszukiwarkę grafiki http://images.google.pl/. Można wpisywać hasła po polsku, angielsku lub w jeszcze innych językach.
Po wpisaniu "czapka zimowa" znalazłam takie coś:


3. Obrazek otwieramy w programie graficznym. Trzeba teraz wyciąć czapkę i nakleić ją na zdjecie Simki. W tym celu wybieramy z menu opcję Lasso -> Lasso wielokątne.


4. Następnie ręcznie otaczamy dookoła czapkę tym narzędziem, najlepiej z dużym zbliżeniem, żebyśmy to zrobili z większą precyzją.


5. Jak już zaznaczymy całą, wybieramy z menu Edycja -> Kopiuj.


6. Przechodzimy teraz do zdjęcia Simki (klikając w nie) i w menu wybieramy Edycja -> Wklej.
Nasza czapka się wkleiła.


7. Jak widać jest trochę krzywo i nie leży na głowie Simki. Musimy ją przenieść, obrócić i ewentualnie nanieść inne poprawki. Wybieramy z menu Edycja -> Przekształć -> Obróć. Będziemy mogli swobodnie obracać czapkę i przy okazji przenosić.


Zwróćmy uwagę na najważniejsze opcje, które tu się znajdują i które bardzo się przydają przy różnych fotomontażach:
- Skaluj - możemy dowolnie przenosić, zwiększać i zmniejszać wklejony obiekt - albo ręcznie, albo wpisując w małych okienkach na górze, ile ma mieć procent szerokości i wysokości (opcja jest potrzebna, jeśli wklejony obrazek jest za mały lub za duży),
- Obróć - możemy obracać i przenosić obrazek,
- Pochyl - możemy dowolnie pochylić obrazek, przydaje się np. przy fotomontażach z książkami lub kiedy naklejamy coś na ekran simowego telewizora, który stoi ukosem,
- Odbij poziomo - lustrzane odbicie naszego obrazka (kiedy nasz wklejony obiekt jest zwrócony nie w tą stronę, w którą chcemy),
- Odbij pionowo - nasz obrazek odwraca się do góry nogami.

8. No więc naszą czapkę możemy trochę poobracać i zmniejszyć.


9. Jak już wszystko zrobimy, klikamy w haczyk w prawym górnym rogu (a w krzyżyk, jeśli chcemy anulować).


10. Jeśli nasz fotomontaż nie wygląda dostatecznie realistycznie, możemy jeszcze kilka rzeczy z nim zrobić.
Do przydatnych opcji należą:

a). gumka - jeśli np. wokół naszego doklejonego elementyu są nieestetyczne "otoczki", bo wcześniej źle wycięliśmy - możemy je wymazać; najpierw wybieramy narzędzie gumki, a potem wybieramy jej rozmiar,


b). rozjaśnianie, ściemnianie, rozmycie, wyostrzanie, smużenie - ręcznie możemy tymi narzędziami "przejeżdżać" po naszym elemencie i np. dodawać lub ujmować jasności / ostrości w zależności od potrzeby,


c). Balans kolorów, Jasność/Kontrast, Barwa/Nasycenie - możemy poeksperymentować i zmienić kolor lub odcień naszej czapki, przyciemnić ja lub rozjaśnić, dodać lub kontrastu, sprawić, by barwy były żywsze (lub nie) itd.


11. Jeśli już wszystko zrobiliśmy z czapką i wygląda OK, wybieramy z menu Warstwa -> Spłaszcz obrazek. Nic nie zauważymy, ale wtedy nasza czapka stanie się częścią zdjęcia i jak będziemy zmieniać np. kontrast czy kolor - zmieniać będzie się całe zdjęcie, a nie sama czapka.


12. Możemy jeszcze wyostrzyć nasze zdjęcie wybierając opcję Filtr -> Wyostrzanie -> Wyostrzanie (gdybyśmy wcześniej nie spłaszczyli obrazka, wyostrzyłaby się tylko czapka, nie całe zdjęcie!).


13. Zapisujemy gotowy obrazek do FS, wybierając w menu Plik -> Zapisz lub Plik -> Zapisz jako...
Efekt końcowy:



PRZYKŁAD: REKLAMÓWKA

1. A teraz coś innego. Mamy zdjęcie Simki wykonane w grze i chcemy jej dać w rękę torbę na zakupy.


2. Na początek postępujemy tak jak w punktach 2-9 przy czapce. Czyli szukamy w Internecie fotki torby, otwieramy ją, wycinamy, wklejamy, jeśli trzeba to zmieniamy rozmiar i / lub obracamy, no i przenosimy ją do dłoni Simki.


Jak widać ucho reklamówki wygląda trochę nienaturalnie, bo zakrywa kawałek dłoni. Musimy coś z tym zrobić.

3. Wybieramy narzędzie gumki, które pokazałam w punkcie 10 a). na przykładzie czapki.
Gumką mażemy po palcach Simki. Musimy to robić z wyczuciem. Pamiętajmy, że jeśli coś źle zrobimy, zawsze możemy to cofnąć, wybierając z menu na górze Edycja -> Cofnij.


4. A potem, tak jak przy czapce (punkty 11-13) spłaszczamy warstwy, wyostrzamy obrazek (jeśli chcemy) i zapisujemy.
Efekt końcowy:



PRZYKŁAD: NÓŻ

1. Podobnie jak z torbą będzie z nożem. Wybieramy zdjęcie Simki i szukamy zdjęcia noża.


2. Potem - wiadomo - wycinamy go, naklejamy, ustawiamy. Wyszło tak:


3. Zawsze można poprawić efekt przejeżdżając gumką po palcach Simki, które były wcześneij zakryte przez nóż, a teraz odsłaniają się - teraz nóż wygląda na trzymany w dłoni.


4. I taki może być nasz efekt końcowy:



PRZYKŁAD: EKRAN TELEWIZORA

1. Takie fotomontaże, gdzie autorzy FS wklejają różne obrazy na ekran telewizora, są chyba najczęściej spotykane.
Przygotowujemy sobie dwa zdjęcia: jedno z ekranem simowego telewizora i drugie - obrazek, który chcemy na ten ekran wkleić. Otwieramy je w programie graficznym.


2. Obrazek, który ma się znaleźć na ekranie, cały zaznaczamy (klikając Ctrl + a), następnie kopiujemy (Edycja -> Kopiuj) i wklejamy na drugi obrazek (Edycja -> Wklej).


3. Nie obędzie się bez skalowania (Edycja -> Przekształć -> Skaluj), które pokazałam w punkcie 7. na przykładzie czapki. Zmniejszamy nasz obrazek do odpowiednich rozmiarów i zatwierdzamy klikając haczyk w prawym górnym rogu.


4. Jeśli ekran telewizora jest ustawiony ukosem, trzeba będzie skorzystać z opcji Pochyl lub Obróć (w sekcji Edycja -> Przekształć). A kąt pochylenia / obrócenia zależy od pojedynczego zdjęcia - przy każdym trzeba inaczej. Możemy także wymazać krawędzie gumką, jeśli nam tak pasuje.
Efekt końcowy:



JAK JESZCZE INACZEJ MOŻNA COŚ WYCIĄĆ

Jeśli mamy jednolite tło elementu, który chcemy nakleić na zdjęcie (np. całe białe, całe żółte) to możemy ten element wyciąć w inny sposób niż pokazany w punktach 3-6 na przykładzie czapki.

1. Otwieramy obrazek np. czapki w programie graficznym, zaznaczamy cały (klikając Ctrl + a), następnie wklejamy na zdjęcie z Simką i wybieramy narzędzie "różdżki".


2. Następnie, mając zaznaczoną "różdżkę" klikamy na tło czapki. Całe się zaznacza, klikamy na klawiaturze Delete i tło znika (czasem trzeba tło usuwać "w kawałkach", jak się całe nie zaznaczy).


3. Jak już zniknęło tło, możemy odznaczyć zaznaczenie (klikając prawym przyciskiem myszki na obrazku i wybierając Odznacz).


I przechodzimy do kolejnych czynności opisanych na przykładzie czapki (skalowanie, obracanie, zapisywanie...).


Życzę miłej zabawy i udanych fotomontaży.


Tekst i zdjęcia by me
Thanks to ImageShack for Free Image Hosting



Bardzo proszę bez mojej zgody nie kopiować nigdzie moich poradników (a tym bardziej podawać się za autora).
Oczywiście można się na nim wzorować i napisać swój własny poradnik, ale jeśli miałby być w dużym stopniu wzorowany na moim, to proszę o podanie pod spodem linka do mojego profilu, tak jak ja to czynię, kiedy korzystam z pracy innej osoby.

Ostatnio edytowane przez Isi : 07.12.2007 - 13:13
Isi jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stare 26.07.2007, 22:11   #2
The FerG
 
Zarejestrowany: 19.12.2005
Płeć: Mężczyzna
Postów: 562
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

Wow super efekty ,ale dla mnie za dużo myślenia
The FerG jest offline  
stare 27.07.2007, 14:27   #3
vikingowa
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

bardzo przydatny poradnik
 
stare 07.08.2007, 20:51   #4
Michalito
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

bardzo podoba mi się twój poradnik jest jak to mówi moja polonistka "Bardzo przejrzysty i estetyczny brawo!" Wprawdzcie The Sims 2 nie mam a w The Sims 1 nie zabardzo da się tak bawić ale i tak nawet dla mnie ten poradnik bardzo się przyda (również często korzystam z Photoshopa)
życzę dalszych sukcesów w pisaniu poradników pozdrowienia
 
stare 13.07.2014, 09:18   #5
Tenebris
 
Avatar Tenebris
 
Zarejestrowany: 16.07.2013
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta
Postów: 343
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Jak zrobić fotomontaż na simowym zdjęciu?

Dla kogoś kto robi fotostory to bardzo przydatne. Ja się w to nie będę bawić , ale poradnik bardzo dobry: zrozumiały i przejrzysty.
Tenebris jest offline  
 


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do Forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Spolszczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Wszystkie prawa zastrzeżone dla TheSims.pl 2001-2023