Wróć   TheSims.PL - Forum > Pozostałe gry > Inne gry
Zarejestruj się FAQ Społeczność Kalendarz

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 27.04.2009, 12:20   #1
Człowiek w zielonych rajtuzach
 
Avatar Człowiek w zielonych rajtuzach
 
Zarejestrowany: 30.10.2005
Skąd: Katowice
Wiek: 35
Płeć: Kobieta
Postów: 3,456
Reputacja: 17
Domyślnie Ścieżki dźwiękowe w grach

Nie ukrywam, że ten temat będzie mi potrzebny w pisaniu pracy zaliczeniowej na seminarium socjologiczne z socjologii zmysłów, wiec prosze podejść do niego poważnie

Tak jak w temacie - czy uważacie, ze muzyka w grach powinna być pisana lepiej, czy może już jest na wysokim poziomie? Jak według Was wpływa na grywalność, czy oddaje charakter rozgrywki?
Macie ulubione scieżki dźwiękowe, te które Wam zapadły w pamięć? Która seria gier jest pod tym względem najbardziej oryginalna?
Czy muzyka z gier moze konkurować z tą z wielkich filmowych produkcji?

Zapraszam do dyskusji
Człowiek w zielonych rajtuzach jest offline   Odpowiedź z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stare 27.04.2009, 13:53   #2
andonezja
 
Avatar andonezja
 
Zarejestrowany: 15.11.2003
Postów: 1,774
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

oh ja uwielbiam ścieżkę dźwiękową z FIFY (2008 rox), NFSów i Devil May Cry (czwóóórka!<3)
__________________
Z G A D N I J . K O T K U . C O . M A M . W . Ś R O D K U
andonezja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 14:34   #3
Swan
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Uważam, że muzyka w grze, jest bardzo, bardzo ważnym elementem rozgrywki.
Często nie zdajemy sobie sprawy, do jakiego stopnia ścieżka dźwiękowa z filmu/gry wpływa na nasz odbiór jakiejś sytuacji, jakiś czas temu, dla zabawy postanowiłam pograć w kilka gier, które już uprzednio przeszłam, z wyłączonymi dźwiękami.
Powiem szczerze-bez sensu. Gra na kompozycjach dźwiękowych <głównie podświadomie> może dużo zyskać, ale też dużo stracić.
Muzyka potęguje nastrój, czasami nawet ma dla nas charakter informacyjny-ze względu na jej zmianę wiemy, jakiego zwrotu akcji można spodziewać się za chwilę.

I jasne, oczywiście, że może konkurować! Ważne jest tylko, by producent zdawał sobie sprawę z tego jak bardzo jest ona ważna w stworzeniu dobrej gry.
Ulubione Sountracki ?
Wiedźmin; Sacred 2; NWN 2; VtMB; Max Payne <2 zwłaszcza> i GuildWars oczywiście
  Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 14:57   #4
Żuber
 
Avatar Żuber
 
Zarejestrowany: 03.02.2005
Skąd: Białystok
Wiek: 32
Płeć: Mężczyzna
Postów: 1,343
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Absolutnie soundtrack jest bardzo ważnym ogniwem, które ma niebywałe znaczenie dla grywalności. O drazu milej się gra słysząc w głośnikach muzykę, która idealnie pasuje do klimatu gry. Gdy mówimy o grach, w których jest po prostu pare(naście) powybieranych piosenek to bezkonkurencyjny jest dla mnie THPS 2. Parę Need for Speedów też miało bardzo dobrą sciężkę dźwiękową, ale raczej pojedyncze piosenki mi wpadały w ucho, niż wybrana całość.
Cytat:
Czy muzyka z gier moze konkurować z tą z wielkich filmowych produkcji?
Soundtrack z takich gier jak Bioshock, Hitman, czy Max Payne pokazują, że śmiało może.
__________________
[img]http://i37.************/2yjsxeq.gif[/img][IMG]http://i44.************/a3duup.gif[/IMG][img]http://i37.************/2yjsxeq.gif[/img]

Ostatnio edytowane przez Żuber : 27.04.2009 - 15:03
Żuber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 15:01   #5
incognito
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Jeśli chodzi o poziom ścieżek dźwiękowych w grach to myślę, że w większości wygląda to bardzo podobnie jak w przemyśle filmowym - są lepsi i gorsi artyści i jednocześnie, różne filmy, niezależnie od tego, czy same w sobie są dobre, mają soundtracki na różnym poziomie. Myślę, że zawsze można życzyć sobie, żeby było lepiej w danej kwestii, tak samo jest w tym przypadku - w moim odczuciu (tak jak zresztą jest to z filmami właśnie) większość ścieżek jest przeciętna, choć nie brakuje kilku prawdziwych perełek.
Jest kilku artystów, których twórczość wyjątkowo sobie cenię, i którzy mogliby spokojnie tworzyć muzykę do hollywoodzkich produkcji:
- Jeremy Soule - twórca soundtracków m. in. The Elder Scrolls, Guild Wars oraz Icewind Dale II. Muzyka Soule'a ma wyjątkowy klimat i potrafi wielokrotnie poprawić ogólne odczucie danej gry.
- Bill Brown - twórca m. in. soundtracku Lineage II. Potrafi stworzyć naprawdę magiczne, piękne utwory, zapadające na bardzo długo w pamięć i doskonale budujące klimat gry.
Świetnymi utworami cechuje się też seria Final Fantasy.
Ogólnie uważam, że dobór muzyki dosyć mocno wpływa na to, jak odbiera się grę. Muzyka wzmacnia lub nawet buduje atmosferę i bez niej może być praktycznie jak bez nogi.
Mimo to nie wszystkie gry wymagają dobrego, oryginalnego soundtracku. Przykładowo, wszystkie gry wymienione przeze mnie powyżej wywodzą się z grubsza z rodzaju gier RPG. RPGi wyjątkowo potrzebują odpowiedniego podkładu muzycznego, gdyż kładziony jest w nich duży nacisk na otaczający bohaterów, często magiczny świat, wokół którego należy zbudować taką czy inną atmosferę. FPSy z tego powodu nie wymagają wymyślnej muzyki. Są oczywiście gry nie-RPG, w których świat jest bardzo ważny, przykładowo GTA IV, lecz mimo to w serii GTA utwory nie pełnią tak ważnej roli, przynajmniej nie utwory skomponowane wyłącznie dla danej produkcji. W GTA jedyną muzyką, jaką słyszymy podczas gry jest muzyka radiowa, a każdy wybiera sobie sam radiostację, która mu odpowiada. Myślę, że może to wynikać z tego, że świat, przykładowo w GTA IV, ma dosyć oczywistą atmosferę, jest zwyczajny i codzienny. Klimat wokół niego sam się buduje, bez potrzeby wpychania na siłę dodatkowych nut.

PS. Ale się rozpisałem :o W skrócie, muzyka jest ważna, ale nie zawsze. XD

Ostatnio edytowane przez incognito : 27.04.2009 - 15:07
  Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 15:10   #6
Człowiek w zielonych rajtuzach
 
Avatar Człowiek w zielonych rajtuzach
 
Zarejestrowany: 30.10.2005
Skąd: Katowice
Wiek: 35
Płeć: Kobieta
Postów: 3,456
Reputacja: 17
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Czy wy też macie wrażenie, że w przemyśle gier wideo twórcy teraz bardzo dużo poświęcają muzyce? Tzn. zamiast zwykłych dźwięków strzałów i jęków postaci (pierwsze Tomb Raidery!) mamy instumentalne symfonie? I to praktycznie w 90% gier?

Własnie, jeżeli chodzi o GTA - ja uważam, ze tu nie chdozi o budowanie anpięcia w grze muzyką ale o to, ze jest ona nierozłączna ze światem gry - wyobrażacie sobie GTA bez stacji radiowych?
Ja nie.
Szczeolnie, ze buduje klimat - np. w Vice City, te piosenki z lat 80. Gdy słyszymy je w RMF FM. mamy często ochotę wyłączyć, bo ile razy mozna tego samego. A tu, grając w GTA: VC az mi się miło słuchało, gdyż wszystko świetnie pasowało do tego alternatywnego świata.
Człowiek w zielonych rajtuzach jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 15:22   #7
Monitkowa
 
Avatar Monitkowa
 
Zarejestrowany: 03.02.2006
Skąd: Gdańsk
Wiek: 32
Płeć: Kobieta
Postów: 3,155
Reputacja: 15
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Mi sie strasznie podoba soundtrack z "I.G.I. Project: "I'm going in"
__________________
[img]http://i48.************/358osn7.png[/img]
http://ask.fm/Mitheska
Monitkowa jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 15:26   #8
Fool
 
Avatar Fool
 
Zarejestrowany: 17.07.2007
Płeć: Mężczyzna
Postów: 1,043
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

wlasnie chcialem napisac o gta, 4 ma jak dla mnie sredni soundtrack, ale 3/VC/SA zripowane to tragedia, nie da sie w to grac
K-Rose w San Andreas nawet skonił mnie do blizszego przyjrzenia sie country :p
__________________
[img]http://i41.************/11rg9qp.png[/img]




Ostatnio edytowane przez Fool : 27.04.2009 - 15:31
Fool jest offline   Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 17:23   #9
Raven
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Arcanum i Diablo <3 i ew. sRO ale tylko w Chinach.


dla odmiany beznadziejną muzykę ma Ragnarök Online ;p prawie wszyscy grają w RO z wyłączonym BGM i zostawiają tylko efekty. To jeden z przypadków gdzie muzyka przeszkadza zamiast wzmocnić klimat
  Odpowiedź z Cytatem
stare 27.04.2009, 17:30   #10
Gio
 
Avatar Gio
 
Zarejestrowany: 28.01.2008
Płeć: Mężczyzna
Postów: 3,238
Reputacja: 15
Domyślnie Odp: Ścieżki dźwiękowe w grach

Muzyka w grze to chyba jeden z najważniejszych czynników, wpływających na grywalnośc. Ja nie potrafię sobie wyobrazić grania w jakąs grę z wyłączonym głośnikiem. Nie wiem jak jest w innych grach, ale ścieżka dźwiękowa w serii gier GTA jest naprawdę świetna. Ma tam ona postać radia, na każdym kanale leci co innego- to naprawdę świetny pomysł.
Ja najbardziej cenie sobie sciezke dźwiękową z GTA Vice City, chyba z lat 70-80 [?] Czasami włączam sobie grę tylko po to, żeby jej posłuchać

Ale do filmów to jeszcze daleka droga- film ma dźwięk podłożony pod kazde jedno ujęcie, muzyka w filmie buduje napięcie, czy stwarza odpowiedni nastrój. W grze chyba jest to po prostu niemożliwe w danym, ciekawym momencie, puszczac taki rodzaj muzyki, a za chwilę przeżucac się na inną. I to by dziwne było.
__________________
Evil is a Point of View
Gio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do Forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Spolszczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Wszystkie prawa zastrzeżone dla TheSims.pl 2001-2023